top of page

Sebze & Meyve ve Yaşlanma


Yaşla birlikte vücutta oluşan değişiklikler hücresel düzeyde başlamakta ancak zamanla görsel açıdan değişikliklere yol açarak kişileri rahatsız etmektedir. Özellikle derideki hücrelerde oluşan yıpranmalar cilt kalitesinin bozulmasına, yorgun görünüme, ince kırışıklıklara, sarkmalara yol açabilir. Derideki bu değişikliklerin deri hücrelerinde güneşin ve diğer çevresel faktörlerin etkisi ile biriken serbest O2 radikallere bağlı oksidatif strese bağlı olduğu biliniyor.


 

Yapılan araştırmalar sebze ve meyve tüketiminin deri hücreleri üzerindeki oksidatif stresi azaltarak özellikle UV ışınlara karşı koruma sağladığı gösterilmiş. Uv ışınların zararlarından korunan cilt hücrelerinde yıpranma ve yaşlanma daha az ortaya çıkmaktadır.

Özellikle Vitamin C ve karoten içeren sebze ve meyvelerin tüketilmesi fotoagingi azaltmaktadır. Sebze meyveler içindeki doğal antioksidanlar serbest radikallerin birikimini engellemekte ve yaşla oluşan hücre yıkımını azaltmaktadır.

Yaşla birlikte estetik işlemlere ihtiyaç artmaktadır, ancak bu işlemlerin başarısı için cilt kalitesinin iyi olması çok önemlidir. Sebze ve meyveden zengin diyetle beslenmek estetik işlemlerin sonuçlarının da daha iyi olmasına yardımcı olur.

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page