Sebze & Meyve ve Yaşlanma


Yaşla birlikte vücutta oluşan değişiklikler hücresel düzeyde başlamakta ancak zamanla görsel açıdan değişikliklere yol açarak kişileri rahatsız etmektedir. Özellikle derideki hücrelerde oluşan yıpranmalar cilt kalitesinin bozulmasına, yorgun görünüme, ince kırışıklıklara, sarkmalara yol açabilir. Derideki bu değişikliklerin deri hücrelerinde güneşin ve diğer çevresel faktörlerin etkisi ile biriken serbest O2 radikallere bağlı oksidatif strese bağlı olduğu biliniyor.


Yapılan araştırmalar sebze ve meyve tüketiminin deri hücreleri üzerindeki oksidatif stresi azaltarak özellikle UV ışınlara karşı koruma sağladığı gösterilmiş. Uv ışınların zararlarından korunan cilt hücrelerinde yıpranma ve yaşlanma daha az ortaya çıkmaktadır.

Özellikle Vitamin C ve karoten içeren sebze ve meyvelerin tüketilmesi fotoagingi azaltmaktadır. Sebze meyveler içindeki doğal antioksidanlar serbest radikallerin birikimini engellemekte ve yaşla oluşan hücre yıkımını azaltmaktadır.

Yaşla birlikte estetik işlemlere ihtiyaç artmaktadır, ancak bu işlemlerin başarısı için cilt kalitesinin iyi olması çok önemlidir. Sebze ve meyveden zengin diyetle beslenmek estetik işlemlerin sonuçlarının da daha iyi olmasına yardımcı olur.

#beslenme #estetik #gebzeestetikcerrah #izmitestetik #drnurgulaltuntas

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

WHATSAPP

+90 505 799 29 98

TELEFON

+90 262 331 61 61

  • Instagram - Beyaz Çember
  • Facebook - Beyaz Çember
  • YouTube - Beyaz Çember

ADRES

İzmit Körfez Mah. Ankara Karayolu Cad. No:125

(Akbank E 5 şubesi üstü)

HASTANELER

Özel Kocaeli Acıbadem 

Gebze John Hopkins ASM

Özel Cihan Hastanesi

Bu site  Op.Dr.Nurgül Altuntaş tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Burada verilen bilgiler doktor muayenesi yerini tutmaz, reçete veya tedavi amaçlı kullanılamaz.

Tedavi önerileri kişiye göre değişeceği için size uygun tedaviyi öğrenmek için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Tasarım by @opdrnurgulaltuntas  Her hakkı saklıdır.