top of page

LIPOSUCTION

(YAĞ ALMA)

LIPOSUCTION  Nedir?

Vücuttaki dirençli yağların vakumlu sistemlerle vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. Liposuction tüm vüut alanlarına uygulanabilse de sıklıkla karın, bacak, kol ve gıdı bölgesindeki yağların uzaklaştırılmasında kullanılır. Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir. Diyet ve spor ile inceltilemeyen bölgelerdeki dirençli yağların alınmasında kullanılır.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ'a Sorun

Tebrikler! Mesajınız alındı.

Liposuction kimlere uygulanır?

Liposuction diyet ve sporla inceltilemeyen bölgelerdeki dirençli yağların tedavisinde kullanılır. Bir zayıflama yöntemi olarak görülmemelidir. Uygun vücut hatlarına sahip olmak sadece liposuction ile mümkün olmayacaktır. Yediklerine dikkat ederek ve spor yaparak kişi ideal kilosunu korumalıdır. Liposuction ın yardımcı bir yöntem olduğu unutulmamalıdır. 

Liposuction nasıl yapılır?

Liposuction özel cihazlar yardımıyla uygulanır. Küçük deliklerden girilerek yağ hücreleri yumuşatılır veya sıvılaştırılır sonrasında özel vakumlu cihazlar ile yağ dokuları vücut dışına alınır. Yağların sıvılaştırılması için lazer ya da ultrasound enerjisinden yararlanılabilir. Daha az kanama olması, yağların erimesinin daha homojen sağlanmasından dolayı günümüzde lazer ya da vaser liposuction giderek daha fazla tercih edilmektedir. 

Liposuctıon öncesi neler yapılır?

Liposuctıon öncesinde eğer diyet yapılıyorsa kilo verme süreci mevcutsa ideal kiloya inilmesi beklenmelidir. Kişinin düzenli diyet ve spor alışkanlığının olması sonuçların daha iyi ve kalıcı olmasını sağlamaktadır. Liposuctıon öncesinde anestezi için gerekli tetkikler yapılır. Kanama veya pıhtılaşma bozukluğu , varis varlığı sorgulanır ve sorun görülürse önce bu durumların tedavisi yapılır. Sigara bütün ameliyatlarda olduğu gibi liposuctıonda da iyilşemeyi olumsuz etkileyeceği için en az 2 hafta önce bırakılmalıdır. 

Liposuctıon işleminde hastane sürecinde neler yaşanır?

Liposuctıon çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bölgenin büyüklüğüne göre 1-3 saat süren bir işlemdir. Ameliyattan önce önlem olarak varis çorabı giydirilir. Ameliyat sonunda işlem bölgesine özel bir pansuman yapılarak karın korsesi takılır. Hastanede 1 veya nadiren 2 gün yatış gerekebilir. Hastanede kalınan süre boyunca hafif eğik pozisyonda bol bol yürümeniz önerilir. 

Please reload

Liposuctıon Sonrası Neler Yaşanır?

Liposuctıonsonrasında ilk birkaç gün içinde şişlik, morluk, ağrı oluşabilir.Ağrı kesiciler ile ağrı kontrol altına alınabilir. Korse giymek iyileşmeyi hızlandırabilir. Şişlik ve morluk bir iki hafta devam edebilir. 

Liposuctıon işlemi sonrasında  bir hafta içinde ağır aktivitelerden kaçınmak şartıyla kişi günlük hayatına dönebilir. Ortalama 1.5 ay sonra spor v.b. aktivitelere dönüş yapılabilir.

Liposuctıon Sonrası Nasıl Bir Sonuç Oluşur?

Liposuctıon sonrasında cilt kalitesi iyi ise birkaç ay içinde belirgin şekillenme sağlanır. İnce ve çatlak bulunan ciltlerde bölgeye göre değişmekle birlikte sarkma oluşabilir. Bu nedenle işlem sonrasında spora devam edilmesi önemlidir.

Liposuctıon İşleminin Riskleri Nelerdir?

Liposuctıon sonrasında görülebilecek olumsuz durum asimetri, yetersiz sonuç,bazı alanlarda çökme şeklinde deformasyonlar olabilir. Bu nedenle ameliyat öncesi iyi planlama yapılmalı hastalarda tedavi sürecinde dikkatli olmalıdır.

No posts published in this language yet
Once posts are published, you’ll see them here.
bottom of page