PRP

Platellet Rich Plasma Nedir?

Kandaki pıhtılaşma hücrelerinin içerdiği büyüme faktörleri ve tamir mekanizmalrını tetikleyen sitokinlerin ayrıştırılarak deriye enjekte edilmesi işlemidir. Trombosit (Platellet) içindeki maddeler özel bir işlemle ayrıştırılarak çoğunlukla gençleştirme amacıyla cilde enjekte edilir. Enjeksiyon yapılan bölgede yenilenme ve onarım başlar. 

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ'a Sorun

PRP nasıl etki eder?

Trombosit içindeki uyarıcı sitokinler ve büyüme faktörleri vücudun onarım mekanizmalarını harekete geçirerek yenilenme sürecini başlatır, iyileştirici hücreler bu alana göç eder, kollagen sentezi artar. PRP kök hücre tedavisi değildir. 

PRP hangi durumlarda kullanılır?

 • Kırışıklık tedavisi

 • Akne izlerinin azaltılması 

 • Yara izlerinin iyileştirilmesi

 • Leke tedavisi

 • Saç dökülmesinin azaltılması amacıyla kullanılır. 

Saç ekiminden sonra saç köklerinin tutunmasını artırmak, saç köklerini beslemek için uygulanır. 

PRP nin zararı var mıdır?

PRP kişinin kendi kanından elde edilen bir madde olduğu için yan etki oluşturmamaktadır. Enjeksiyona bağlı hafif kızarıklık ve minimal morluk oluşabilir. 

PRP nasıl uygulanır?

PRP elde etmek için öncelikle kan numunesi alınır özel tüplere konulur. Santrifüj işleminden sonra gerekli PRP oluşturulmuş olur. Minik iğneler ilecilt içine enjeksiyon uygulanır. İşlem yaklaşık 15-20 dk sürer. Genel olarak 4-5 seans şeklinde uygulanır. Mezoterapi veya dolgu uygulamaları ile kombine edilebilir. Seanslar arasında 3 haftalık süre olacak şekilde tedavi planı oluşturulur. 

PRP uygulamalarında dikkat edilmesi gerekenler

 • Uygulayacak kişinin işlemi yapmaya yetkisi var mı?

 • Etkinliği kanıtlanmış kişiye özel kitler kullanılıyor mu?

 • PRP enfeksiyon açısından uygun bir ortamda mı hazırlanıyor? bunlara dikkat edilerek PRP tedavisine başlamanız önerilir. 

PRP -Celular Matrix

PRP nin yeni formu olan celular matrix dolgu içeren PRP kiti şeklinde üretilmiştir. Özellikle çöküklük olan alanlarda, göz altı morluklarında , yüzeyel kırışıklıklarda oldukça etkilidir. 

Please reload

PRP ETKİSİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

PRP vücudumuzun tamit mekanizmalarını uyaran bir tedavi olduğu için oluşturduğu sinyallerin değişiklik oluşturması haftalar alabilir. İlk iki seansta çok değişiklik görülmeyebilir. Ancak tedavinin sonuna doğru ciltteki parlaklık ve tazelenme canlı bir görünüm sağlar.

WHATSAPP

+90 505 799 29 98

TELEFON

+90 262 331 61 61

 • Instagram - Beyaz Çember
 • Facebook - Beyaz Çember
 • YouTube - Beyaz Çember

Bu site  Op.Dr.Nurgül Altuntaş tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Burada verilen bilgiler doktor muayenesi yerini tutmaz, reçete veya tedavi amaçlı kullanılamaz.

Tedavi önerileri kişiye göre değişeceği için size uygun tedaviyi öğrenmek için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Tasarım by @opdrnurgulaltuntas  Her hakkı saklıdır.